Współpraca Polsko - Niemiecko - Francuska

logo-inoz


Polsko-Niemiecko-Francuska wymiana młodzieży studiującej na kierunku pielęgniarstwo

W Instytucie Nauk o Zdrowiu w ramach „Polsko-niemiecko-francuskiego projektu wymiany młodzieży Europa Direkt” studenci trzech krajów uczestniczą w cyklu projektów składających się z trzech części, odbywających się w każdym z krajów partnerskich. Nawiązano współpracę z ośrodkami we Dreźnie (Niemcy), Krankenpflegeschule am KH DD-Friedrichstadt oraz we Francji w miejscowości Vire (Normandia) I.F.S.I. – I.F.A.S. de Vire, Instytut Pielęgniarstwa.

W trakcie projektu uczestnicy otrzymują możliwość porównania niemieckiego, francuskiego oraz polskiego systemu edukacyjnego, w kontekście zdobywanego zawodu.

Udział w projekcie umożliwia wymianę poglądów odnośnie aktualnej tematyki związanej z opieką zdrowotną i pielęgniarstwem w Europie.

W roku akademickim 2013/14 odbyły się trzy spotkania w krajach partnerskich.

  • Część pierwsza: 09 - 15. listopad 2013 r., w Schirgiswalde (Oberlausitz).
  • Część druga: 23 – 29. marca 2014 r., w Normandii, w pobliżu miejscowości Vire.
  • Część trzecia: 11 - 17. maja 2014 r., w Słupsku/Poddąbie

Grupa składała się z 12 polskich, 12 niemieckich oraz 12 francuskich uczestników.

Kluczową rolę w projekcie odgrywa aktywny udział młodzieży w zaplanowanych wspólnych ćwiczeniach i symulacjach medycznych. Istotny element programu spotkań stanowią również animacja językowa, ćwiczenia z zakresu komunikacji oraz tzw. bloki ewaluacyjne. Treści poruszane w ramach projektu składają się z trzech części: merytorycznej – dotyczącej płaszczyzny edukacyjnej i zawodowej, związanej ściśle z edukacją w kierunku pielęgniarskim oraz specyfiką zawodu pielęgniarza w każdym z krajów, kulturowej - zorientowanej na poznawanie kultury krajów uczestniczących w projekcie, oraz międzykulturowej - ukierunkowanej na wspieranie formalnych i nieformalnych interakcji pomiędzy uczestnikami projektu.

Część merytoryczna:

W ramach wymiany merytorycznej dyskutujemy oraz zachęcamy uczestników do przygotowania prezentacji dotyczących systemu opieki zdrowotnej, systemu edukacji, przebiegu wykształcenia w omawianym kierunku, kompetencji pielęgniarzy oraz statusu społecznego tego zawodu w każdym z krajów partnerskich. Bardzo pożądanym punktem programu jest wizyta w placówce edukacyjnej każdego partnera, podczas której młodzież oraz opiekunowie otrzymują możliwość osobistego wglądu w to, jak wygląda życie codzienne ucznia / studenta w danym kraju. Wizyty te łączymy z ćwiczeniami praktycznymi prowadzonymi przez kadrę danej placówki. Organizujemy dla uczestników wizytę w szpitalu aby również i część teoretyczną dot. Systemu opieki zdrowotnej uzupełnić o rzeczywisty obraz.

Część kulturowa:

W ramach tego punktu staramy się przybliżyć uczestnikom każdy z krajów partnerskich. Pierwszego dnia po przyjeździe organizujemy interaktywną grę terenową, aby zaznajomić uczestników z najbliższą okolicą (umożliwiając również interakcje z ludnością lokalną). Organizujemy wycieczkę po mieście, w którym uczy się dana grupa oraz wyjazd do najciekawszych turystycznie i kulturowo obiektów w okolicy. Kolejnym, bardzo lubianym punktem programu są tzw. wieczory międzynarodowe. W ich ramach uczestnicy przedstawiają kraje z których pochodzą, przygotowując prezentacje, drobny poczęstunek z potrawami narodowymi, smakołykami regionalnymi, przedstawiając typowe dla danej kultury święta.

Część międzykulturowa:

Równie istotnym elementem projektu są dla nas zagadnienia tzw. uczenia się międzykulturowego. W czasie trwania całego cyklu projektowego staramy się wytworzyć w grupie atmosferę zaufania, zrozumienia oraz wspierać komunikację w grupie. Stosujemy w tym celu dopasowane do grupy metody aktywizujące, animację językową – która ma na celu zaaranżowanie nauki języków przy aktywnym udziale uczestników oraz w formie ciekawych, interaktywnych ćwiczeń.

 

Rekrutacja 2015-2016 - [zobacz]

Francja 22-28.03.2014 - [foto]

Niemcy - Schirgiswalde 9-15.12.2013 - [foto] [video 1] [video 2]

Polska - Słupsk-Poddąbie 11-17.05.2014 - [foto]

 

Kontakt

Katedra Pielęgniarstwa
Sekretariat

ul. Kozietulskiego 6, 76-200 Słupsk
mgr Anna Sopala
Telefon: 59 848 28 63 wew. 720
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katedra Fizjoterapii i Ratownictwa Medycznego
Sekretariat

ul. Kozietulskiego 6, 76-200 Słupsk
mgr Anna Sopala
Telefon: 59 848 28 63 wew. 720
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.